آغاز به کار گروه خلاقیت بصری نقطه
مرداد ۲۸, ۱۳۹۶
کاربرد رنگ پنتون در چاپ
شهریور ۱۰, ۱۳۹۶

یکی از آرزوهای همیشگی انسان پرواز بود، آرزویی که از سال ۱۹۰۳ بالاخره انسان به آن جامه ی عمل پوشاند، تجربه ی پرواز ولی هنوز هم برای بسیاری از افراد تجربه ای گران قیمت است و بسیاری از افراد بدون تجربه پرواز از دنیا می روند. انسان هیچ گاه از پیشرفت دست نمی کشد ، به همین دلیل همیشه به دنبال روشی بود که بدون حضور در یک محیط تجربه حضور در آنجا را داشته باشد. واقعیت مجازی از این حس نیاز انسان متولد شد.

تولد واقعیت مجازی

قبل از ۱۹۵۰

مبدا پیدایش واقعیت مجازی به طور دقیق مشخص نیست ، به این خاطر که تعریف کردن دقیق حضور غیر واقعی در یک مکان یا زمان بسیار سخت است. اما ظهور این پدیده به طور مدرن اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط science fiction ارائه شد ، که در آن داستانی با نویسندگی Stanely G.Weinbaum سیستمی با یک عینک آفتابی را معرفی می کرد که امکاناتی مانند لمس کردن و چشیدن داشت و داستان ها را به صورت واقعیت مجازی و هولوگرافیک پخش می کرد.

۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰

Morton Heilig در دهه ی ۱۹۵۰ سیستمی به نام “تئاتر تجربی” را پیشنهاد کرد که در آن تمام حس های انسان به صورت مجازی درگیر می شد ، او این دستگاه را در سال ۱۹۶۲ با نام “Sensorama” به تولید رساند ، در این دستگاه چند فیلم به نمایش در می آمد و همزمان چند حس انسان مثل بینایی ، شنوایی ، چشایی و لامسه درگیر می شد. شاید این دستگاه را بتوان پدربزرگ دستگاه های امروزه ی واقعیت مجازی قلمداد کرد .

در ایران نیز می توان در تاریخ آن سال ها اثری از واقعیت مجازی پیدا کرد ، “شهر فرنگ” نام آشنایی برای ایرانی ها است ، دستگاهی که سرگرمی فوق العاده ای برای کودکان آن دوران بود و آن قدر طرفدار داشت که شغل شهر فرنگ پیشه ای آبرومند محسوب می شد. در این دستگاه کودکان از دریچه هایی به تصاویر متجرک درون شهر فرنگ نگاه می کردند و به خود را در آن محیط تصور می کردند.

اولین دستگاه واقعیت مجازی

۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰

در این دو دهه یکی از فعالیت هایی که به واقعیت مجازی مربوط بود Aspen Movie Map بود که در آن گروهی از دانشگاه MIT از شهری به نام Aspen در Colorado عکس برداری کردند ، در محصولی که این پروژه معرفی کرد تصاویری از این شهر در سه حالت زمستان ، تابستان و پلی گونی موجود بود ، که شهر را در وضعیت های مختلف نشان می داد. آتاری هم که به خاطر کنسول بازی معروفش در ایران شناخته شده است در سال ۱۹۸۲ آزمایشگاهی برای واقعیت مجازی تاسیس کرد ولی به خاطر بحرانی که در شرکت های بازی سازی شمال آمریکا به وجود آمده بود این آزمایشگاه به زودی تعطیل شد.

واقعیت مجازی Virtual Reality

۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰

در سال ۱۹۹۱ اولین اتاق مکعبی واقعیت مجازی توسط Electronic Visualization Laboratory ساخته شد که اسم آن “غار” بود، این پروژه از تز دکتری فردی به نام “کروز نیرا ” الهام گرفته شده بود . دهه ۹۰ شروع اوج گیری سیستم های واقعیت مجازی بود چون در این دهه شرکت های بزرگ بازی سازی آمریکایی و ژاپنی مثل سگا ، نینتندو  هر کدام حداقل یک محصول مبتنی بر واقعیت مجازی تولید کردند.

غار واقعیت مجازی

۲۰۰۰ تا کنون

سیستم های واقعیت افزوده از سال ۲۰۰۰ به بعد بهترین دوران خود را سپری می کنند ، در این سال ها سیستم های بی شماری برای کاربردهای مختلف از واقعیت مجازی برای رسیدن به هدف خود استفاده کردند. سیستم های بازی ، شبیه سازی محیط ، آموزشی و… . اما شاید بزرگترین تحول در صنعت واقعیت مجازی را بتوان معرفی Oculus Rift تلقی کرد. شرکتی به نام Oculus که خریداری شدن آن توسط فیس بوک به شهرت آن افزود و در حال حاضر معروف ترین شرکت در حوزه ی واقعیت افزوده است. شاید بتوان در بین غول های تکنولوژی فیس بوک را پرچمدار واقعیت مجازی معرفی کرد ، شرکتی که با استخدام ۴۰۰ نفر در حوزه ی واقعیت مجازی نشان داد در این مسیر عزم جدی ای دارد. اما سایر شرکت ها نیز بیکار نمانده اند و تیم هایی را برای حضور پر قدرت در بازار به کار گرفته اند.

عینک oculus واقعیت مجازی گروه تبلیغاتی نقطه

طبق تمام گزارش های مراکز تحقیقاتی دنیا واقعیت مجازی یکی از تکنولوژی هایی است که در تمام بررسی ها جزو چند موضوع داغ و آینده دار تکنولوژی است. در تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده در سال ۲۰۱۷ درآمد حاصل از محصولات واقعیت مجازی به ۴٫۶ میلیارد دلار خواهد رسید. از تمام نوجوان های بین ۱۴ تا ۱۹ سال در مورد جذابیت واقعیت مجازی سوال شد و تنها ۴ درصد آنها از این تکنولوژی لذت نمی بردند. پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۷۱ میلیون کاربر فعال در دنیای واقعیت مجازی خواهند بود.

واقعیت مجازی در ایران

در ایران نیز چند سالی است شرکت هایی بر روی واقعیت مجازی کار می کنند و محصولات با ارزشی تولید کرده اند ، محصولاتی اعم از سخت افزاری مانند عینک واقعیت مجازی و محصولات نرم افزاری مانند اپلیکیشن های بازی .

واقعیت مجازی گروه تبلیغاتی نقطه

گروه تبلیغاتی نقطه در واقعیت مجازی

ما نیز با پشتوانه ی تیم جوان و پر انرژی خود بیش از یک سال است در این دنیای پر هیجان و مجازی وارد شده ایم . گروه ما متشکل از برنامه نویسان، توسعه دهندگان و طراحان زبده با ساخت نرم افزارهای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی قصد دارد سهم خود را در پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیا ایفا کند. در یک سالی که گذشت ما نرم افزار های بسیاری در این زمینه به مرحله بهره برداری رسانده ایم ، نرم افزارهایی از قبیل :

  1. نرم افزارهای تور مجازی تحت وب
  2. اپلیکیشن های موبایل واقعیت مجازی
  3. اپلیکیشن های موبایل واقعیت افزوده
  4. اپلیکیشن های موبایل واقعیت تلفیقی (واقعیت افزوده + واقعیت مجازی)
  5. اپلیکیشن های تور مجازی موبایل
  6. نرم افزارهای تبلیغاتی موبایلی با تمرکز بر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

تیم ما بی صبرانه منتظر نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما است. ما را جهت بهتر شدن خدماتمان یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *