کاربرد رنگ پنتون در چاپ
شهریور ۱۰, ۱۳۹۶
دکوراسیون داخلی و مبلمان واقعیت افزوده
کاربرد واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی
آبان ۱, ۱۳۹۶

چرا فیلم برداری ۳۶۰ درجه؟

پیشرفت علم باعث شده تا شرکت های تکنولوژیک روز به روز دستگاه های جدیدی به بازار معرفی کنند . تا صد سال پیش تنها دوربین های عکاسی با عکس های آنالوگ موجود بود ، دوربین هایی که تنها تصاویری سیاه و سفید با کیفیت پایین اخذ می کردند، تکنولوژی با حرکت رو به جلو دوربین های آنالوگ رنگی را معرفی کرد، اتفاقی که باعث شد مدتی بعد دیگر اثری از دوربین های سیاه و سفید وجود نداشته باشد. مدتی بعد با اختراع CCDها دوربین های دیجیتال معرفی شدند ، این اتفاق تیشه به ریشه ی دوربین های آنالوگ زد، حالا اگر سری به بازار بزنید دوربین های قدیمی یاشیکا که از فیلم عکاسی استفاده می کردند بیشتر به عتیقه شبیه است تا دستگاهی که همین ده سال پیش پر استفاده ترین وسیله ی ثبت تصویر بوده است. حالا بعد از مدتی کوتاه دوربین هایی معرفی شده اند که به صورت ۳۶۰ درجه تصویر برداری می کنند ، آیا دوربین های معمولی تا چند سال آینده به سرنوشت یاشیکا دچار می شوند ؟ نظر من را بخواهید می گویم ” اصلا بعید نیست”

 

دوربین های قدیمی آنالوگ مشکلات زیادی داشتند ، تصویری که گرفته بودید را تا زمان ظهور آن نمی توانستید ببینید، بسیاری از عوامل باعث می شدند تصویر شما به قول معروف “بسوزد”. تصویر و فیلم آنها بعد از مدتی کیفیت خود را از دست می داد و دیگر قابل استفاده نبود. اگر کسی به اشتباه درب پشت دوربین را باز می کرد و  به فیلم نور می تابید کل عکس های شما می سوخت و بسیاری از مشکلات دیگر این چنینی که استفاده از دوربین های قدیمی را مشکل می ساخت.

 

دوربین های آنالوگ قدیمی - فیلم عکاسی

 

با معرفی دوربین های دیجیتال دیگر این مشکلات وجود نداشتند ، تصاویر دیگر نه می سوختند نه کیفیت خود را از دست می دادند و نه نیاز بود برای دیدن آنها مدت ها صبر کنید. شاید آن زمان کسی اگر این قابلیت ها را می شنید پیش خود می گفت این قطعا بالاترین سطح پیشرفت عکاسی است و دیگر تکنولوژی بهتر از این نخواهد آمد. ولی انسان هیچ وقت راضی به تکنولوژی زمان خود نیست و همیشه به دنبال پیشرفت است. احتمالا گوشه ای از دنیا مهندسی پیش خود گفت چرا در تصاویر فقط قسمتی از دنیای بیرون را ثبت کنیم ؟ چرا دوربینی نسازیم که از تمام محیط اطراف خود در یک لحظه تصویر برداری کند؟ این پرسش ها بود که رویای تصویربرداری ۳۶۰ ذرجه را به واقعیت مبدل کرد.

تولد دوربین های ۳۶۰ درجه

ابتدا با گرفتن تصاویر پوشش دار از یک مکان مشخص می توانستیم با نرم افزارهایی تصاویر ۳۶۰ درجه بسازیم ، این کار خسته کننده و زمان بر بود . با وصل کردن چندین دوربین معمولی به هم و تصویربرداری همزمان با این دوربین ها تصاویر ۳۶۰ درجه با کیفیت بهتری تولید شد، اما اسم این وسیله را نمی توان دوربین ۳۶۰ درجه گذاشت. یکی از اولین دوربین های ۳۶۰ درجه واقعی که ساخته شد در تصاویر زیر آمده است ، در تصویر سمت راست هندسه بازتاب نور از سطح آینه ها تا رسیدن به لنز دوربین آورده شده است . شکل سمت چپ هم نمونه ی ساخته شده ای از این دوربین است. دوربین های ۳۶۰ بعد ها با عدسی های مقعر با ضخامت زیاد معرفی شدند که در آن ها نور بعد از برخورد با عدسی به صفحه تصویر می رسید. این روش بهترین و کم هزینه ترین روش برای ساخت دوربین های ۳۶۰ درجه است به طوری که در آخرین تولیدات غول های تکنولوژیک دنیا مانند سامسونگ و ال جی از عدسی های مقعر استفاده شده است.

تصویر برداری 360 درجه

هندسه ی بازتاب نور در یک دوربین OmniDirectional


دوربین omnidirectional

 

عدسی مقعر در دوربین 360 درجه

عدسی های مقعر در دوربین های ۳۶۰ درجه

از مقدمه که بگذریم به اصل مطلب می رسیم :
چرا دوربین ۳۶۰ درجه و چرا فیلم برداری ۳۶۰ درجه؟

  1. در دوربین ۳۶۰ درجه هیچ قسمتی از دنیای اطرافتان را از دست نمی دهید، هیچ خاطره ای به خاطر کوچک بودن زاویه تصویربرداریتان از دست نخواهد رفت.
  2. فیلم های ضبط شده با دوربین های ۳۶۰ درجه را می توان با عینک های واقعیت مجازی مشاهده کرد ، همانطور که احتمالا می دانید واقعیت مجازی یکی از تکنولوژی هایی است که آینده ی بشر با آن گره خورده است.
  3. با استفاده از عکس برداری ۳۶۰ درجه می توانید تورهای مجازی بسازید و در وبسایت خود و یا تلفن همراهتان آن را مشاهده کنید .
  4. با پیشرفت دوربین های ۳۶۰ درجه کیفیت تصاویر آن ها بسیار بالا رفته، به طوری که دوربین ۳۶۰ سامسونگ تصاویری با ۳۰ مگاپیکسل اخذ می کند.
  5. قیمت این نوع دوربین ها در مقایسه با دوربین های دیگر موجود در بازار مناسب تر است.
  6. آخرین تکنولوژی تصویر برداری در دنیا در حال حاضر تصویربرداری ۳۶۰ درجه است پس با استفاده از این دوربین ها شما در لبه ی تکنولوژی روز دنیا حرکت می کنید.
  7. تصاویر اخذ شده با این دوربین ها به راحتی قابل اشتراک گذاری روی شبکه های اجتماعی و سایت هایی نظیر یوتیوب و آپارات هستند ، پس به می توانید به راحتی از آن ها برای تبلیغات کسب و کار خود استفاده کنید.

تیم خلاقیت بصری نقطه چه کمکی به شما برای تصویربرداری می کند؟

تیم ما در گروه خلاقیت بصری نقطه با تجربه ی چند ساله در زمینه ی تصویر برداری با آخرین تکنولوژی های روز دنیا مانند پهپاد و تصویر برداری ۳۶۰ درجه می تواند به شما در به واقعیت رساندن ایده هایتان یاری برساند. ما با سابقه ی ساخت تورهای مجازی برای شرکت های مختلف تجاری و همچنین سابقه ی تصویربرداری ۳۶۰ درجه از نقاط مختلف تهران و کشور می توانیم در خدمت شما باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *