واقعیت مجازی Virtual Realiry VR
گروه تبلیغاتی نقطه مجری تورهای مجازی و اپلیکیشن های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی
شهریور ۳, ۱۳۹۶
چرا فیلم برداری ۳۶۰ درجه؟
شهریور ۱۷, ۱۳۹۶

رنگ‌ RGB، CMYK و پنتون

 

رنگ CMYK

به رنگ‌هایی گفته میشود که از ترکیب درصدهای مختلفی از چهار رنگ فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی بدست می‌آیند. این رنگ مورد استفاده در صنعت چاپ است و اکثر بروشورها، کاتالوگ‌ها و هر کاغذی که روی آن چاپ صورت گرفته از این نوع رنگ می‌باشد

 
 
 

رنگ RGB

این رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های قرمز، سبز و آبی بدست می‌آیند و کاربرد آنها در حوزه دیجیتال است. هر صفحه‌ی اینترنتی، اپلیکیشن موبایلی و یا فایل‌های کامپیوتری که رنگی به چشمان شما می‌رساند به ترکیبی از این سه رنگ تبدیل شده و سپس پردازنده آن را به رنگی که باید باشد به چشمان شما می‌رساند. معمولا برای نشان دادن این رنگ از علامت پنجره "#" استفاده می‌شود. بعد از پنجره شش کارکتر قرار میگیرد که هر دو کارکتر مربوط به یکی از رنگ‌های آن می‌باشد. بطور مثال در #ff0345 رنگها بطوریست که ff مربوط مقدار به قرمز، 03 مربوط به مقدار سبز و 45 مربوط به مقدار آبی می‌باشد.

 
 
 

رنگ پنتون

رنگ های پنتون طیف های گوناگون از رنگ هستند که توسط شرکت پنتون طبقه بندی و کد گذاری شده اند. شرکت پنتون(Pantone) که مرکز اصلی آن در نیوجرسی واقع شده است، ماخذ معتبر جهانی در زمینه رنگ است. بیش از ۴۰ سال است که پنتون با محصولات، خدمات و تکنولوژی پیشرو خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگها است. در سال ۱۹۶۳ لورنس هربرت(Lawrence Herbert)موسس شرکت پنتون ، یک سیستم ابتکاری برای تشخیص، تطبیق و ارتباط رنگها ایجاد کرد تا مشکلات مربوط به ایجاد رنگ دقیق و مناسب را حل کند. نظر او درباره اینکه هر شخصی طیف رنگی را به شکلی متفاوت می بیند و تفسیر می کند، باعث ایجاد سیستم تطبیق پنتون و کتابی از رنگهای استاندارد شد.
«لیتریک ایزمن» Leatrice Eiseman، مدیر اجرایی شرکت پنتون Pantone که استاندارد رنگ‌های لباس و صنایع خانگی را تعیین می‌کند، در این باره گفته است: این رنگ بنا بر ایده تحرک و ایجاد انگیزه برگزیده شده است، پیش‌بینی هر سالانه رنگ بر پایه نیاز مشتریان و آنچه آنان می‌خواهند، صورت می‌گیرد و بلافاصله مورد استفاده طراحان گوناگون قرار می‌گیرد.
پنتون سیستم تطبیق رنگ خود را به سایر صنایعی که با رنگ سروکار داشتند مانند چاپ دیجیتال، فشن، مصنوعات، معماری و نقاشی بسط و گسترش داده است. امروزه پنتون در سرتاسر دنیا به عنوان زبان استاندارد تعیین رنگ شناخته شده است.
برخی از رنگهای پنتون بطوریست که در صنعت چاپ نمیتوان آن‌ها را ازترکیب چهار عنصر CMYK ساخت. بطور مقال رنگ‌های سبز و یا نارنجی فسفری که در کارهای چاپی‌دیده این مطمئنا رنگ پیش ساخته بوده و از ترکیب آن رنگ‌ها ساخته نشده. رنگ‌های طلایی و نقره ای نیز در همین حالت قرار دارند.

 
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *